W ostatnich latach dynamiczny rozwój ortodoncji sprawił, że trudno jest sobie wyobrazić leczenie wielu przypadków bez wykorzystania tymczasowego zakotwienia szkieletowego (Temporary Anchorage Device TAD). Miniimplanty ortodontyczne są rodzajem zakotwienia szkieletowego, który coraz powszechniej i chętniej stosowany jest przez ortodontów na całym świecie. Jedną z ich wielu zalet jest fakt, że jest to metoda o małej inwazyjności, dużej przewidywalności, a procedury kliniczne są łatwe do wdrożenia w każdej praktyce ortodontycznej. Miniimplanty ortodontyczne nie tylko są w stanie skrócić czas leczenia, ale także znacząco zwiększyć zakres przesunięć zębowo-wyrostkowych. Dzięki temu, leczenie trudniejszych przypadków staje się łatwiejsze.
Aby osiągnąć sukces w leczeniu z wykorzystaniem TADs konieczna jest wnikliwa diagnostyka. Prawidłowe planowanie leczenia musi uwzględniać wybór rodzaju zakotwienia szkieletowego oraz biomechanikę zamierzonych przesunięć zębowych. Kluczowa jest bowiem lokalizacja miniimplantu. Z jednej strony należy wziąć pod uwagę możliwości i ograniczenia anatomii pacjenta, ale równocześnie usytuowanie zakotwienia szkieletowego musi być korzystne pod względem zaplanowanej biomechaniki leczenia ortodontycznego.
CEL I PROGRAM KURSU:
Celem szkolenia jest dogłębne teoretyczne przygotowanie lekarza do wprowadzenia leczenia opartego o wykorzystanie zakotwienia szkieletowego do swojej praktyki. Omówione zostaną aspekty diagnostyki i planowania leczenia z uwzględnieniem warunków anatomicznych oraz wskazań biomechaniki oczekiwanych przesunięć zębowych. Przedstawione zostanie instrumentarium niezbędne do implantacji oraz zasady przygotowania pacjenta. Omówiony zostanie protokół implantacji w różnych okolicach: po stronie przedsionkowej w szczęce i żuchwie, ale także protokoły implantacji po stronie podniebiennej. Szczegółowo przedstawione zostaną możliwe powikłania oraz metody rozwiązywania sytuacji awaryjnych. Pozwoli to lekarzowi samodzielnie planować i prowadzić leczenie z wykorzystaniem miniimplantów ortodontycznych. Lekarz zostanie przygotowany do rozwiązania większości awaryjnych sytuacji klinicznych tak, aby zdołać sprostać ewentualnym komplikacjom.
Uczestnicy szkolenia poznają metody stosowania zakotwienia szkieletowego zarówno stosowanego samodzielnie, jak i w połączeniu z różnymi aparatami podniebiennymi. Szczegółowo zostaną omówione najczęściej spotykane sytuacje kliniczne i metody wspomagania leczenia w przypadku stłoczeń i wad zębowych, wad kl. II oraz kl. III, wad pionowych oraz poprzecznych. Omówione zostaną różnice w przypadku leczenia pacjentów w wieku rozwojowym jak i dorosłych. Przedstawione zagadnienia będą ilustrowane licznymi przykładami przypadków klinicznych.
DODATKOWE INFORMACJE
Punkty edukacyjne: 6
Kurs ten jest wymagany do uczestnictwa w kursach praktycznych prowadzonych przez wykładowcę
Wpłaty prosimy dokonywac na konto:
Grand Ortho Centrum Edukacji - 65 1140 1010 0000 5742 7900 1001